Materiały do nauki angielskiego: jakie wybrać?

W starożytności oraz w średniowieczu jego rolę spełniała łacina; w czasach oświecenia ówczesne elity posługiwały się językiem francuskim, a obecnie rolę języka globalnego spełnia język angielski. Czy dziś człowiek może jeszcze odnaleźć się we współczesnej globalnej wiosce bez biegłej znajomości języka Szekspira? Nie, niestety nie może.

Naukę języka angielskiego zaczyna się z reguły bardzo wcześnie. Normą jest, że już przedszkolaki mają pierwsze zajęcia, w trakcie których poznają podstawowe słownictwo oraz przydatne na co dzień zwroty. Co ambitniejsi rodzice nawet dla niemowlaków poszukują opiekunek posługujących się sprawnie językiem angielskim! Wraz z osiąganiem kolejnych szczebli edukacji, nauka języków obcych staje się coraz bardziej, jakby to powiedzieli Anglicy, sophisticated. Swoistym ukoronowaniem tych wieloletnich zmagań jest, rzecz jasna, egzamin maturalny. Jego wynik nie tylko traktowany jest jak przepustka do wymarzonych studiów wyższych; to także świetny i miarodajny wyznacznik praktycznej znajomości języków obcych. Nic więc dziwnego, że tak wielu maturzystów skrupulatnie przygotowuje się do matury z języka angielskiego. W końcu nabyte w trakcie tych przygotowań umiejętności zostaną z nimi na lata.

Po jakie pomoce naukowe sięgać?

Przede wszystkim skuteczne, czyli takie, które w kompleksowy sposób zapewnią rozwijanie wszystkich aspektów nauki języka (tj. rozumienie czytanego tekstu, samodzielne przygotowywanie rozmaitych form pisemnych, znajomość struktur leksykalno-gramatycznych czy wreszcie biegłość w mowie). Z tym zadaniem bardzo dobrze radzą sobie wszelkiego rodzaju repetytoria maturalne oraz renomowane podręczniki do nauki, np. popularna seria Matura Focus 2. Opracowana przez najlepszych dydaktyków treść podręcznika Matura Focus 2 w bardzo czytelny i uporządkowany sposób wprowadza uczniów w fascynujący świat języka angielskiego. Nie tylko pomaga rozwijać nowe kompetencje, ale dzięki odpowiednio skonstruowanym dodatkowym ćwiczeniom pozwala utrwalić dotychczasowe umiejętności. Z tego powodu nauczyciele oraz osoby udzielające korepetycji z języka angielskiego tak chętnie sięgają po Matura Focus 2. Podręcznik jest także dobrą bazą do samodzielnej nauki w domu, zwłaszcza w połączeniu z dostępnym w serii zeszytem ćwiczeń. Dzięki temu osoby z niego korzystające mogą w łatwy i szybki sposób zgłębić niuanse języka i następnie wykorzystać je w praktyce, nie tylko w trakcie matury.

Jednak ucząc się jakichkolwiek języków obcych, nie można zapomnieć o jednej, szalenie ważnej zasadzie. No pain, no gain, czy jak ktoś woli „po naszemu”: bez (systematycznej) pracy nie ma kołaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>